26 Mart 2012 Pazartesi

Tiramisu nasıl yapılır

Tiramisu nasıl yapılır

Geleneksel tiramisu tariflerin de çok fazla değişiklik yok. Tiramisu maskarpon peyniri, çiğ yumurta, şeker, espresso kahve, kedi dili bisküvisi, kakao, krema ve alkol ( Marsala şarabı, likör, rom vb...) gibi maddelerin farklı karışım oranları ile hazırlanır. Malzemeler hazırlandıktan sonra size 2 adet karıştırma kabı, bir tane bisküvi ıslatma kabı, tel çırpıcı veya mikser ve servis tabağı gereklidir.

Kedi dili
Ülkemizde kedi dili ismiyle tanınan bir tür bisküvi. İngilizcede ladyfingers (Hanım parmağı), italyancada savoiardi olarak bilinen farklı ülkelerde farklı isimlerle anılan bisküvinin özelliği sünger gibi gözenekli yapıda olması ve kimyasal içermeden gözenekli hale gelmesidir. İlk defa 1500 lü yıllarda Savoia Dükünün Fransa kralı onuruna verdiği bir yemekte ortaya çıkmış. Bu yemekte çok sevilmesinden sonra ünü artmış ve  bir çok tatlı ve pastada kullanılmaya başlanmış.
Ülkemizde genelde 200gr lık paketlerde satılıyor. Bazıları keki andırırken, bazıları bisküviyi andırıyor. Bisküvi tarzında olanlar çok çabuk su emip dağılabiliyor bu nedenle çok hızlı ıslatılıp suyunun süzülmesi gerekiyor.

Maskarpon peyniri
İtalya,da çok eski tarihlerde üretilmiş olan peynir adını yerel bir bölgeden almaktadır. Dokusu krem peynirle kremayı andırmasına rağmen tadı biraz farklıdır. Daha ipeksi tatlı bir yapısı vardır. Yüksek yağ içeriğine sahip peynir evde üretildiğinde 1 hafta gibi kısa bir sürede tüketilmelidir. (Maskarpon peyniri yapımı)

Espresso
Bildiğimiz türk kahvesinin ince çekilmiş çekirdeklerinin yüksek buhar basıncı yardımıyla ısıtılmak suretiyle hazırlanan bir tür kahvedir. İlk defa 1884 yılın da İtalya da patent tescili yapılmıştır. Keşfedildikten sonra tüm dünyaya hızla yayılan espresso günümüzde kendine has makineleriyle ayrı bir içecek sektörü olmuştur. Espressoyu diğer kahvelerden ayıran en büyük özelliği yüksek buhar basıncının etkisiyle diğer kahvelerden daha yoğun bir kıvamın elde edilebiliyor olmasıdır. Makinadan elde edilen kahve neredeyse şurup kıvamında ve üzerinde kendine has bir köpüğe sahiptir..

Alkol
Eğer çocuklarınızla veya alkol kullanmayan kişilerle tüketmeyi düşünüyorsanız alkol kullanmanıza gerek yok, zaten ilk yapılan orjinal tiramisu tarifinde alkol bulunmaz. Sonradan yapılan tariflere marsala şarabı, likör gibi ilavelerle tadı geliştirilmeye çalışılmıştır.

Yukarda sayılanlar klasik tiramisu tarifleri için gerekli malzemeler, ülkemizde verilen tarifler, un, labne peyniri vs.. içerebilir. hangi tarif olursa olsun yöntem yaklaşık aynıdır.

Klasik Tiramisu tarifi

Yumurta, şeker ve maskarpon peyniri
Benmari usulü ile kremanın hazırlanması
Kedi dili, espresso, krema
Kedi dili bisküvilerin ıslatılıp dizilmesi
Tiramisunun süslenmesi
Kremanın kedi dili bisküvilerin üzerine yayılması,
katmanların oluşturulması ve süsleme
Aşamalar
  • Kahvenin demlenmesi ve ıslatma suyunun hazırlanması (Alkol içerebilir)
  • Krema hazırlama
  • Bisküvi veya keklerin ıslatılması
  • Katmanların oluşturulması ve süsleme

Kahvenin demlenmesi 
Islatma suyu neskafe, türk kahvesi, kakao eritilerek veya doğrudan espresso ile hazırlanabilir. Burada damak tadı, malzemeye ulaşım ve malzemelerin uyumuna göre karar verilir. Türk kahvesi bildiğimiz metotla pişirilerek telvesi ayrılıp espresso yerine kullanılabilir. Eğer alkol eklenecekse oranı kahvenin tadını bozmayacak şekilde olmalıdır.

Krema hazırlama
Kremanın orjinal tarifin de yumurtaların hazırlanmasının önemi büyük tarifte verilen sıcaklık değerleri mutlaka uygulanmalı. Yumurtalar çırpılırken çok fazla çırpmaya gerek kalmadan yeterince çırpılmalı ne çok ne az. Başka malzemelerle karıştırırken yumurta söndürülmeden sadece karışacak kadar karıştırılmalı. Özellikle peynir ekleme aşamasın da sadece kaşık kullanılmalı.

Bisküvi veya keklerin ıslatılması
Bisküviler ıslatma suyuna batırılıyorsa içinde çok fazla tutulmamalı suyun fazlası silkelenerek ıslatma kabına akıtılmalıdır. Fazla ıslandığında bisküviler parçalandığı gibi pastanın ıslanmasına sebep olur. Eğer çok az ıslatılmak istenirse bir tabağa çokaz kahve dökülüp istenen yüksseklikte ıslatma yapılabilir bu şekilde bisküvilerin ortası kuru kalırken dışı tamamen ıslatılmış olur.
Kek ıslatırken sadece üst kısım ıslatılmalıdır zaten pasta dinlenmeye geçtiğinde üstteki su yavaş yavaş altlara inecektir.

Katmanların oluşturulması ve süsleme
Bu aşamada 1 katman olabildiği gibi çok sayılı katmanda oluşturabilirsiniz. İdeali 2 veya 3 katman oluşturmak.
1. katman ıslatılmış bisküvilerin üzerini kremayla kaplayarak yapılır. Bu şekilde katmanlar tekrarlanır. Bisküvilerin diziliş yönlerinin aynı olması görüntü açısından ve dilimleme esnasında önemlidir.
Kakao ile süslerken ne kadar kakao ile süslemek istediğinize bağlı olarak bu miktar değişebilir. Enazından pastanın üzeri tamamen kakao ile kaplanmalıdır. Ondan sonrası isteğe bağlı olarak değişir. Kakaonun kolay serpilmesi için çay süzegeci kullanılabilir. Bir el süzgeçi gezdirirken bir elle süzgeçe hafif hafif vurarak dengeli serpme işlemi yapılır.

Gerçek tiramisu tarifi

2 comments :

ÖZLEM SEZEN YILMAZ dedi ki...

Ellerinize sağlık; Ben tiramisuyu baton kalıpta dikdörtgen şeklinde yapıyorum. Şekli farklı ve güzel oluyor;
http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2012/12/tiramisu-mukemmelllll.html

Blog yazmaya yeni yeni başladım,Çok çok içime sinmeden hiç bir tarifi yayınlamıyorum. , bir göz atıp değerli fikirlerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

sumru dedi ki...

Merhaba sn Yılmaz tarifinizi inceledim emek verdiğiniz herşeyin bir değeri vardır. Sizde yapıp yayınlayarak gerekli emeği göstermişsiniz bloğunuzda başarılar diliyorum.